• Producent: Panasonic
  • Kategoria: Aparaty cyfrowe
  • Rozdzielczość: 18.1 Mpx
  • Zoom optyczny: 60 x
  • Przekątna ekranu: 3.0 "
  • Stabilizator obrazu: optyczny
  • Nagrywanie filmów: 3840 x 2160 (4K Ultra HD)
  • Wizjer: tak
  • Nośnik danych: karta SD
  • Rodzaj zasilania: akumulator
  • Balans bieli: auto, zachmurzenie, cień
Aparat cyfrowy LUMIX DC-FZ82

Aparat LUMIX wyposażono w wyjątkowo duży i dynamiczny zoom, a także funkcję 4K PHOTO. Zezwala na rejestrację video w rozdzielczości 4K.
Wiesbaden, Niemcy (4 stycznia 2017 roku) – Panasonic ogłosił dziś premierę nowego aparatu LUMIX FZ82 z popularnej serii FZ, który wyekwipowano w mocny zoom optyczny. Uwydatnia się on nadzwyczajną łatwością sterowania (w tym obsługą manualną) rejestracji zdjęć i video. Aparat LUMIX FZ82 ma nad wyraz wszechstronny szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm). Zezwala na uchwycenie aktywnych pejzaży, a także fotografowanie dzikich zwierząt i ptaków z wielkiej odległości.

Dzięki nowo wbudowanej 18,1-megapikselowej matrycy MOS o wysokiej czułości i progresywnemu procesorowi obrazu Venus Engine aparat reaguje momentalnie, co zapewnia wykonanie wspaniałej jakości zdjęć choćby przy wysokiej czułości.

żeby uzyskać jeszcze szybszą reakcję i większą mobilność, w aparacie LUMIX FZ82 użyto szybki, skrupulatny autofokus z technologią DFD (Depth From Defocus) [1] skracającą czas ustawiania ostrości. Oblicza on odległość od fotografowanego obiektu poprzez porównanie 2 fotografii o różnorodnych poziomach ostrości przy szybkiej prędkości zamiany sygnału wynoszącej 240 kl./s. W wyniku czego ustawienie autofokusu trwa mniej więcej 0,09 sekundy [2]. Im dłuższa ogniskowa, tym prawidłowojsza jest ta opcja.

Aparat LUMIX FZ82 pozwala na dodatkowo robienie szybkich zdjęć seryjnych (tryb burst) z szybkością 10 kl./s (AFS) / 6 kl./s (AFC), by przy wyraźnym ogniskowaniu uchwycić szybko poruszające się obiekty. Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może ekspresowo ustawić stosownyą ostrość na obiekcie i zwolnić migawkę dotykowo, żeby uchwycić ulotną chwilę.

Aparat LUMIX FZ82 nagrywa płynne, cechujące się wysoką rozdzielczością wideo w rozdzielczości QFHD 4K (rozdzielczość 3840 x 2160). Potężny 60-krotny zoom optyczny i POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem energicznym redukuje rozmywanie choćby podczas nagrywania filmu. Dzięki technice 4K użytkownicy aparatu mogą cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K i całym szeregiem funkcji pochodnych, takich jak nowy Focus Stacking, Post Focus, Light Composition i 4K Live Cropping (przycinanie wielkości kadru na żywo). Ci, którzy chcą mieć więcej twórczej swobody, mogą skorzystać z trybów Creative Control, Creative Panorama.

Aparat LUMIX FZ82 wyposażono w tylny ekran o rozdzielczości 1040 tys. Punktów z systemem sterowania dotykowego. Elektroniczny wizjer wielkości 0,2 cala, o rozdzielczości 1170 tys. Punktów umożliwia robienie zdjęć z precyzyjnym zogniskowaniem. Aparat ma zintegrowaną łączność z siecią Wi-Fi®, co zagwarantuje większą sprężystość w trakcie realizowania zdjęcia i pozwala na jego natychmiastowe udostępnienie dzięki prostej obsłudze. Mając do dyspozycji gorącą stopkę i szereg opcjonalnych akcesoriów, aparat LUMIX FZ82 standardem przewyższa charakterystyczne aparaty kompaktowe z teleobiektywem. Zapewnia przy tym wysoką jakość zdjęć i wspaniałą rejestrację video w rozdzielczości 4K.

Odległość od obiektu nie ma znaczenia, gdy aparat jest wyposażony w 60-krotny zoom optyczny
Aparat LUMIX FZ82 zaopatrzono w istotnie wszechstronny, szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm). Dzięki czemu zezwala na uchwycenie energicznych pejzaży, fotografowanie dzikich zwierząt i ptaków oraz nagrywanie filmów z obfitej odległości. Szerokokątny 20-milimetrowy obiektyw uchwyci mniej więcej o 140% szerszy kąt widzenia aniżeli obiektyw 24 mm. POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem aktywnym wydajnie redukuje wibracje spowodowane drżeniem dłoni jednocześnie podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów.

Inteligentny zoom, w który wyposażono aparat LUMIX FZ82, sprawia, iż współczynnik zbliżenia wynosi choćby 120, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości obrazu choćby w sytuacji wykorzystania zoomu cyfrowego. Współczynnik zbliżenia można jeszcze rozszerzyć, łącząc zoom inteligentny z obiektywem Tele Conversion Lens DMW-LT55 (sprzedawany osobno), dzięki któremu daje się istotnie sfotografować pokrytą kraterami powierzchnię Księżyca.

Ocal ulotne chwile od zapomnienia dzięki prędkiej reakcji aparatu podczas fotografowania i nagrywania video w rozdzielczości 4K

Matryca MOS, 18,1-megapikselowa, o wysokiej czułości, jest innowacją w aparacie LUMIX FZ82. W połączeniu z procesorem obrazu LSI Venus Engine, zapewniającym wysoką produktywność przetwarzania obrazu, przyczyniła się do osiągnięcia jeszcze lepszej szybkości czasu reakcji, obszerniejszej czułości i wyższej jakości obrazu. Stosując bezzwłoczną technologię cyfrowego wyjścia sygnału, aparat FZ82 robi 10 (AFS) / 6 (AFC) klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości 18.1 megapikseli przy zaimplementowaniu mechanicznej migawki.

Przewaga, jaką daje technologia 4K, powoduje, że użytkownik może cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K, które zagwarantuje LUMIX FZ82. Dzięki zastosowaniu technologii 4K użytkownik może robić fotografie z szybkością 30 kl./s, zatrzymując w kadrze ulotne chwile. Najkorzystniejsze ujęcie, które pozostało zarejestrowane i zapisane w pliku z fotografiami seryjnymi w rozdzielczości 4K, można zapisać jako zdjęcie. Ponadto istnieje możliwość zapisania równocześnie wielu obrazów jako zdjęć w rozdzielczości 4K. Można zapisać do 150 klatek w ciągu 5 sekund następujących po wybranej klatce.

Aparat wyposażono w funkcję Post Focus, co zezwala na wybranie obszaru do wyostrzenia choćby po wykonaniu fotografie. Jest to pomocne na przykład podczas robienia zdjęć makro, która wymagają dokładnego ustawienia ostrości, albo fotografowania energicznej sytuacji, gdzie wyostrzony obiekt ulega zmianom. Tę funkcję opracowano, łącząc niezwykle prędki i dokładny system DFD (Depth From Defocus), technologię autofokusu i technikę 4K. Jednocześnie Post Focus, jak i Focus Stacking można ekspresowo aktywować za pomocą specjalnego przycisku na górnym panelu.

Aparat LUMIX FZ82 rejestruje zachwycająco płynne sekwencje wideo w wysokiej rozdzielczości 4K (rozdzielczość 3840 x 2160). Jest to opcja dodatkowa w stosunku do możliwości nagrywania video w pełnym HD (rozdzielczość 1920 x 1080) w AVCHD Progressive lub w formacie MP4 (MPEG-4 / H.264). W trakcie tych wszystkich operacji praktycznie przez cały czas działa autofokus.

Aparat LUMIX FZ82 zezwala na przycinanie kadru 4K na żywo w trakcie nagrywania filmu, by osiągnąć stabilne panoramowanie lub przybliżanie w sekwencjach video. Efekty te na obrazach prezentują się płynnie, ponieważ obiektyw nie porusza się fizycznie.

Użytkownik może skorzystać z różnych opcji nagrywania filmów: High Speed Video (video w obfitej prędkości), Time Lapse (opóźnienie czasowe), a także Stop Motion Animation (animacje poklatkowe). Tryb High Speed Video rejestruje obiekty będące w szybkim ruchu.

Rób wyśmienite zdjęcia i filmiki choćby w konkretnym oświetleniu słonecznym
Trzycalowy tylny wyświetlacz z rozdzielczością 1040 tys. Punktów, ze statycznym systemem sterowania dotykowego gwarantuje mniej więcej 100-procentowe pole widzenia. Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może momentalnie ustawić adekwatnyą ostrość na obiekcie i natychmiast zwolnić migawkę, dotykając ekranu.

Aparat LUMIX FZ82 ma 0,2-calowy wizjer LVF (Live View Finder) ze współczynnikiem zwiększenia wynoszącym ok. 59 x / 0,46 x (odpowiada to aparatowi 35 mm 4:3) w wysokiej rozdzielczości, równoważnej 1170 tys. Punktów i 100-procentowemu polu widzenia. Dzięki obsługiwaniu 60 kl./s zminimalizowano także opóźnienie obrazu, co sprawia, że aparat nadaje się do fotografowania momentalnie poruszających się obiektów w solidnym nasłonecznieniu.

Aparat LUMIX FZ82 ma również w pełni manualne sterowanie, co pozwala cieszyć się bardziej kreatywną fotografią. Przeprojektowano też konstrukcję uchwytu.
To umożliwia zrównoważone utrzymanie aparatu podczas dłuższych sesji fotograficznych.

Inne właściwości
Bogate opcje w celu dalszej rozbudowy
Aparat LUMIX FZ82 zaopatrzono w gorącą stopkę. Jest kompatybilny z szeregiem opcjonalnych akcesoriów, co daje wielką swobodę tworzenia:
◦ Obiektyw Tele Conversion (1.7x): DMW-LT55
◦ Soczewka do zbliżeń: DMW-LC55
◦ Przejściówka do soczewki do zbliżeń: DMW-LA8
◦ Ochraniacz MC: DMW-LMCH55
◦ Filtr ND: DMW-LNDH55
◦ Filtr PL: DMW-LPL55
◦ Zewnętrzna lampa błyskowa: DMW-FL200L (GN20) / DMW-FL360L (GN36) / DMW-FL580L (GN58)
◦ Akumulator: DMW-BMB9
◦ Futerał (torba) do przenoszenia: DMW-BAG2, DMW-CG2, DMW-CZ18

Łatwa łączność bezprzewodowa ze smartfonami za pośrednictwem Wi-Fi®
Aparat LUMIX FZ82 obsługuje łączność Wi-Fi® (IEEE 802.11 b/g/n). Zagwarantuje to bardziej rozciągliwe możliwości fotografowania i pozwala na natychmiastowe udostępnianie obrazów. Po połączeniu aparatu ze smartfonem bądź tabletem i przy użyciu specjalnej aplikacji Panasonic Image App kompatybilnej z systemami iOS/Android można fotografować, nagrywać video, oglądać obrazy i udostępniać je w trybie zdalnym. Użytkownik może również wysyłać fotografie do najróżniejszych serwisów mediów społecznościowych z tego miejsca, w którym zrobił zdjęcie.
Ładowanie przy pomocy ładowarki albo przez gniazdo USB
Akumulatorek aparatu można ponownie naładować, używając zasilacza prądu zmiennego albo poprzez gniazdo USB, w zależności od tego, która opcja będzie w danym przypadku wygodniejsza dla użytkownika.

Uwagi

• AVCHD to format nagrywania/odtwarzania cyfrowego obrazu video wysokiej rozdzielczości (HD) wspólnie wprowadzonym przez Panasonic Corporation i Sony Corporation.
• Symbol Dolby i podwójne D są znakami towarowymi Dolby Laboratories.
• HDMI, logo HDMI i High-Definition Multimedia Interface są znakami handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi HDMI Licensing LLC.
• Wszystkie inne nazwy spółek i produktów są znakami handlowymi trafnych podmiotów.
• Niektóre akcesoria nie są dostępne we wszelkich krajach.
• wykorzystanie zarejestrowanych lub drukowanych tworzyw chronionych prawem autorskim do celów innych osobiste jest zabronione, ponieważ naruszałoby prawa autorskie właściciela.
• Wygląd i informacje technologiczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

1 Autofokus oparty na detekcji kontrastu z technologią DFD działa wyłącznie z obiektywami Panasonic Mikro Cztery Trzecie.
2 W AFS w trybie fotografii szerokokątnych (CIPA).

Produkty podobne

Produkty najpopularniejsze w kategorii Aparaty cyfrowe